Co to za grupa?

CZARNĄ tworzą ludzie, którzy wiedzą, że pielgrzymowanie to nie tylko ilość przebytych kilometrów, ale głębia spotykania Boga twarzą w twarz. Dlatego też, nasza grupa ma dwie główne charakterystyki: medytację oraz spotkania w małych grupach. Pielgrzymujemy na Jasną Górę z Warszawy w ramach Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Naszym przewodnikiem duchowym jest św. Ignacy Loyola, założyciel jezuitów.
Śpimy w namiotach i stodołach. Razem spożywamy śniadania i kolacje.
CZARNA to grupa siostra jezuicko-harcerskiej SZAREJ, która również maszeruje w WAPM. Razem obstawiamy msze święte i uczestniczymy w Apelach Jasnogórskich.
 
 
 

Medytacja?

Podczas trasy poświęcamy blisko godzinę na medytację prowadzoną metodą św. Ignacego. Bazujemy więc na Piśmie Świętym. Wygląda to mniej więcej tak. Załóżmy, że rozważamy ewangelię o obfitym połowie. Prowadzący modlitwę prosi, aby uruchomić wyobraźnię i przenieść się w myślach na miejsce pustynne. Zobaczyć tłum ludzi, poczuć spiekotę i głód. Po czym zostawia chwilę milczenia, aby każdy mógł umiejscowić się w myślach w danej scenie. Potem zaprasza, aby rozważyć jaki aktualnie głód trawi nasze serca. Czego w życiu szukamy, co nie daje nam spokoju. I zostawia kwadrans milczenia. Kontynuuje tak przez godzinę. Potem, reszta danego odcinka zostawiona jest w ciszy, aby ludzie mogli przemyśleć przemodlone treści.
 
 
 

Grupy dzielenia?

Nikt w swojej wierze nie jest sam. Wiara to nie tylko indywidualne spotkanie z Bogiem, ale i spotkanie z drugim człowiekiem, przez którego doświadczenie Bóg mówi również do innych. Dlatego też podczas jednej z przerw podczas trasy spotykamy się w grupach 5-6 osobowych, na tzw. Kręgach MAGIS, aby podzielić się doświadczeniem danego dnia, od strony ludzkiej (nasze trudy i radości) ale i od strony duchowej.